
Вакуумирането е най-естественият начин за консервиране на храната
Много хора са изненадани от твърдението, че вакуумът е най-естественият начин за съхранение на храна. Когато казваме „натурален“, обикновено имаме предвид процес, който включва минимална намеса в храната – нейния вкус, текстура и вид. Точно затова ние от Status твърдим, че прахосмукачката е естествена. Въпреки че вакуумираме с определени инструменти, ние не пречим на вкуса и текстурата на храната. Прочетете повече за вакуумното запечатване и способността му да предотвратява развалянето на храната, както и за предимствата и недостатъците на други методи за съхранение.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68
Вакуумната опаковка удължава срока на годност на храната до четири пъти. За вас това означава, че ще имате повече време за консумация на хранителни стоки и ще губите по-малко храна. Това ще ви спести време и пари.
Какво се случва, когато храната е вакуумно затворена?
Вакуумът работи, като премахва въздуха от избраната херметична опаковка (т.е. специална торба или контейнер) с помощта на помпа или вакуумно устройство. По този начин значително намаляваме окисляването , което причинява развалянето на храната.
Процесът е прост и няма ефект върху вкуса, структурата или аромата на храната – променя се само средата , в която се съхранява храната . Затова можем да кажем, че вакуумната опаковка е напълно естествен начин за съхранение на храни. Вакуумното съхранение е чудесен избор, когато искате да съхранявате храни за няколко дни или няколко месеца, без да промените вкуса и текстурата им.
Вакуумното запечатване не е заместител на замразяването или консервирането – трябва да съхранявате вакуумно затворените храни във фризера, хладилника или мазето.
Всяка храна се влияе от вътрешни и външни фактори, които причиняват загуба на качество и разваляне. Процесът на разваляне започва с промяна на външния вид и аромата и продължава с гниене и плесен. В крайна сметка храната е негодна и дори опасна за консумация.
Защо храната се разваля?
Храната се разваля поради растежа и активността на микроорганизми (най-вече бактерии, дрожди и плесени), които причиняват гниене и ферментация. Освен това определени храни естествено съдържат ензими и химически реакции, които влияят на състоянието на храната. Такива храни са например: плодове и зеленчуци, млади сирена.
Външните фактори, които влияят на нетрайността на храните, включват:
химични и физични промени, като загуба на вода и окисление на мазнини и витамини;
действието на насекоми, паразити и гризачи, и
неподходяща среда за съхранение, като неподходяща температура, влажен или прекалено сух въздух, реакция с кислород или светлина, физическо увреждане и влияние на времето.
През повечето време няколко фактора влияят върху храната едновременно. Ние можем да контролираме някои фактори и напълно да ги спрем, докато можем само да ограничим въздействието им върху други.
https://status-bulgaria.bg/status-kliki-komplekt-vakuumni-siftove-i-pompa-11-chasti-199113
Консервирането на храни е сред най-разпространените практики за съхранение на храни в Българските домакинства.
https://status-bulgaria.bg/status-uplatnitel-za-burkani-161001
Начини, по които можем да забавим или предотвратим развалянето
Хранително-вкусовата промишленост използва различни методи за съхранение и запазване на качеството на храните. Някои процеси са достъпни за нас и в домашните кухни.
Термична обработка
Готвенето или охлаждането също се използва много често в домакинствата и е сред най-простите процеси. Замразяването на храна е обичайна практика в повечето домакинства. Въпреки това, използването на неподходяща опаковка, която не е напълно херметична, не предотвратява влиянието на външни фактори върху замразената храна. Това си личи в промененото качество на храната – зеленчуците и плодовете губят цвета и аромата си, а оттам и вкуса си. Прясното месо обаче получава изгаряния от замръзване, което води до гранясал вкус на мазнина.
Дехидратация или изсушаване
Сушенето премахва част или цялата течност от храната, като по този начин предотвратява развитието на микроорганизми. Недостатъците на сушенето на храни са промени във вкуса и текстурата и по този начин ограничената използваемост на сушените храни. Необходимо е да се инвестира и в специална сушилна машина. Този метод на съхранение е подходящ само за приготвяне на закуски от сушени плодове, смеси от подправки от някои зеленчуци и сушене на гъби.
Туршия в оцет
Мариноването на храни е утвърдена практика за консервиране у нас. Избраните зеленчуци се съхраняват в кисела среда, за да се предотвратят по-нататъшни процеси на разваляне. Недостатъкът на мариноването е пълната промяна на вкуса и ограничената полезност на маринованите храни.
Консервиране със захар или сол
Съхранение в много сладка или Солената среда е подходяща за някои плодове и зеленчуци. Подобно на мариноването, това включва пълна промяна на вкуса и текстурата на храните. Компотите и маринованите зеленчуци имат ограничена полезност.
Пушенето
Пушенето се използва най-вече за месо. Пушеното или Сушеното месо е годно за по-дълъг период от време от прясното, но има ограничено приложение (нарязано месо, добавено към ястия). Много е важно след приключване на процеса на опушване месото да се съхранява правилно, за да се удължи още повече срокът му на годност.
Добавки
Добавянето на добавки се използва при промишлената обработка и консервиране на храни. Това са добавки, които са тествани и одобрени за употреба с храни, но все пак не се препоръчва да се консумират твърде често и в прекомерни количества.
Облъчване
Облъчването също е индустриален процес, който унищожава нежеланите процеси във и върху храната. Това удължава срока на годност на храната за обработка, съхранение или транспорт. Облъчването се използва в строго контролирани съоръжения и само върху определени видове храни. Не се предлага за домашна употреба.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=67
Вакуумната опаковка е подходяща за всички видове храни. Вакуумните пликове могат да се използват за съхранение на плодове и зеленчуци за замразяване, прясно месо за замразяване и сушено месо за съхранение в хладилна камера (не е необходимо замразяване). Вакуумните контейнери се използват за съхранение на храни за незабавна употреба, които обикновено се съхраняват в хладилник или кухненски шкафове - плодове и зеленчуци, салами и сирена, закуски, зърнени храни и печива.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68