
Правилно съхранение на прясна риба
Месото от морска риба е богато на протеини, есенциални омега 3 мастни киселини, витамини и минерали. Яденето на риба се препоръчва както за деца, така и за възрастни , тъй като има много положителен ефект върху цялостното здраве, особено върху развитието на мозъка, повишаване на психофизическите способности и запазване на младостта. Вижте препоръчаните от експерти методи за съхранение на риба.
Когато нямате ежедневен запас от прясна риба…
Проблемът в местата без излаз на море, особено по-малките, е, че няма възможност за ежедневно снабдяване с прясна морска риба. От друга страна, приморци имат достъп до по-голям брой риби наведнъж и трябва да ги съхраняват правилно, за да ги предпазят за по-късна употреба. Най-простото и удобно решение е замразяването , докато за по-кратко съхранение (до 3 дни) можете да използвате и охлаждане .
Доказани съвети за безопасно и правилно съхранение на рибата ни довериха Dr. Ирена Фонда , молекулярен биолог и ръководител на рибното стопанство Фонда в Пиранския залив. Самата Ирена използва машина за вакуумиране Status в кухнята си от много години, за да съхранява риба и други храни.
Охладете при 0°C
Ако планирате да използвате рибата в рамките на няколко дни, можете да я съхранявате в хладилник. Идеалната температура е 0 °C , при която размножаването на микроорганизмите значително се забавя. За този начин на съхранение се препоръчва най-малко мазната риба под формата на филе. За да постигнете такава ниска температура, използвайте вакуумен съд с подходящ размер с подходяща тава . Поставете кубчета лед или вложка замразена охладителна чанта под тавата, за да поддържате ниска температура. След това поставете рибата на тънък слой върху тавата. Тавата улеснява оттичането на стопената вода и гарантира, че рибата не стои във водата. Допълнително предимство на вакуумните контейнери е фактът, че забавят окисляването и разпространението на миризми в хладилника.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68
Специалистите препоръчват вакуумиране и замразяване
Ниските температури по време на замръзване предотвратяват развитието на опасни за хората бактерии. д-р Ирена Фонда подчертава, че замразяването е най-добрият начин за дългосрочно съхранение на рибата , тъй като предоставя най-много възможности за по-нататъшно използване на месото, тъй като не променя вкуса, мириса и твърдостта му. Като вакуумирате месото предварително, вие го предпазвате от окисляване и предотвратявате разпространението на миризми във фризера.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=67
Можете да вакуумирате почистена риба с подправки и да я подготвите за Sous Vide готвене.
https://status-bulgaria.bg/status-sous-vide-circulator-svc100-za-bavno-gotvene-6600142
Препоръчителна процедура за съхранение на рибно месо
Прясна морска риба има най-вече в по-големите търговски центрове, където можете да я закупите на склад няколко пъти в месеца. С добро качество на съхранение ще запазите всички техни органолептични свойства и хранителни стойности в дългосрочен план .
Важно е рибата да се съхранява на хладно по време на транспортирането до вкъщи (в хладилна чанта или специална термочанта) и да я почистите и замразите възможно най-бързо, когато се приберете у дома. Почистете рибите от вътрешностите и люспите и ги измийте под студена вода. Подсушете леко почистената риба с кухненска кърпа или хартиена кърпа, запечатайте я във вакуумни торбички и ги замразете възможно най-бързо при -18 до -30 °C . Колкото по-бързо замразите рибата, толкова по-малко кристали ще се образуват в клетките и толкова по-малко остри ще бъдат те. Това означава, че тъканта ще бъде по-малко повредена и размразената риба няма да се различава от прясната.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=67
Правилно размразяване на риба
И рибата, и месото трябва да се размразяват бавно, тъй като това предотвратява образуването на остри кристали, които увреждат клетките. Най-добре е да ги размразите в хладилника за една нощ . Ако няма друг начин, можете да ускорите процеса на размразяване в студена вода.
Доказани съвети от експерт по рибите
Основният съвет е да обърнете внимание на количеството въздух, изсмукан от торбата , когато вакуумирате рибата . А именно, като създадете твърде голямо отрицателно налягане, можете също да източите влагата от рибата. Уверете се, че използвате функцията за ръчен вакуум и спрете помпата, когато забележите, че торбичката започва да пасва около рибата.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=66
Когато вакуумирате рибата, внимавайте да не изсмучете течност.
Торбичките от професионален клас на Status са чудесни за вакуумиране на риби с бодли, тъй като няма да ги пробият толкова лесно . Още по-добре ще бъде, ако предварително филетирате рибата и я съхранявате на порции, подходящи за вашето домакинство. Филетата се приготвят по-бързо и не е нужно да почиствате костите, докато ядете.
Други начини за съхранение на морски дарове
Има няколко други (традиционни) метода за консервиране на риба и други морски дарове по света. Тези методи за удължаване на срока на годност се използват от векове и са адаптирани към климата, в който се използват.
Нека изброим няколко от тях:
мокро или сухо осоляване,
сушене на по-малко мазна риба,
запазване и
пушене.