
Как да намалим дневното количество хранителни отпадъци? II. Част
Стъпка към намаляване на биологичните отпадъци. Намаляването на хранителните отпадъци започва с покупката, така че помислете за вашата консумация на храна предварително. Ако мислите, че можете да намалите хранителните отпадъци само в собствения си дом, грешите. Прочетете какво можете да направите, за да създадете по-добра среда, когато не се храните у дома, а по-скоро в ресторанти, столове или хотели.
Какво можете да правите, докато пазарувате?
Списък за пазаруване
Преди да посетите магазина или пазара, напишете списък с хранителните стоки, от които се нуждаете, за да не се окажете с твърде много храна в кошницата си, която няма да можете да изразходвате навреме. Избирайте и храни с близък срок на годност, тъй като това също помага за намаляване на количеството хранителни отпадъци в магазините. Освен това такива продукти обикновено се продават, което е допълнителен плюс.
Не пазарувайте гладни.
Когато сме гладни, ние се държим съвсем различно, отколкото когато сме сити, поради което купуваме много повече. Отидете до магазина след хранене, за да сте сити и концентрирани. По този начин портфейлът ви също няма да пострада.
Първата стъпка към по-малко хранителни отпадъци започва с пазаруването. Не отивайте гладни в магазина, тъй като неволно ще купите повече, отколкото всъщност ви трябва.
Купувайте в количество, колкото ви е необходимо.
Пазарувайте с око как и кога ще използвате закупената храна и как ще я съхранявате, за да не натрупате твърде много ненужна храна.
Купувайте и непълни храни (отстъпки)
Много магазини имат рафт с хранителни стоки в секцията за плодове и зеленчуци, където клиентите намират например малко по-кафяви банани, натъртени ябълки или ягоди, които изглеждат с малко по-ниско качество. Такива храни обикновено са намалени, което помага да се гарантира, че те все още се продават и не се изхвърлят. Отделите за млечни продукти имат подобни рафтове (точно преди изтичане на срока на годност)
Какво можете да правите на работа или в училище?
Подходящи порции
В столовете и кафенетата порциите ястия обикновено са много големи и много хора не могат да ги изядат всички. Ако сте един от тези ядещи, помолете готвача да сложи по-малко в чинията ви от другите.
Ако ви е останала половин порция в столовата, приберете я във вакуумна кутия и я занесете вкъщи. Това също намалява процента на хранителни отпадъци.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68
Проверете наличността
Някои компании предлагат ежедневно плодове и сладкиши в офис среда. Част от нея със сигурност ще бъде изхвърлена, така че действайте отговорно и изразходвайте първо пристигналата храна. Отново важи кръговото потребление - първи дошъл, първи обслужен - така че да няма (толкова много) отпадъци. Ако все още има достатъчно запаси, не поръчвайте допълнителни плодове и сладкиши, а поканете колегите да изразходват храна, която е на ден-два.
Вакуумните контейнери удължават срока на годност на съдовете и храните, като по този начин допринасят за по-малко хранителни отпадъци.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68
кажи ми повече
Включете тези съвети в ежедневието си – не е трудно и веднага ще видите резултатите, ако сравните количеството отпадъци. Споделете съвети за по-малко хранителни отпадъци със съученици, колеги или направете нещо заедно, например: седмична кампания и всички трябва да се придържат към нея. Резултатите със сигурност ще бъдат добри, а също така ще насърчите всеки човек да осъзнава действията си и много ще запазят тези навици
Какво можете да правите в кафене, ресторант или хотел?
Подходящи ястия
Бюфетите на самообслужване са страхотни, защото изборът е наистина огромен, но поради големите количества храна има и много отпадъци. За да избегнете отпадъци в чинията си, защото сте се заредили с твърде много, използвайте по-малка чиния и се заредете няколко пъти.
Размерът на вашата чиния влияе върху размера на вашата порция - по-добре е да зареждате малки порции няколко пъти.
Остатъци от чинията
Ако въпреки внимателния избор на храна имате остатъци в чинията си, поискайте алуминиево фолио (всеки доставчик ще се радва да ви даде) или го съхранявайте в съд, ако имате такъв със себе си, и вземете остатъците и ги изяжте по-късно.
Реална консумация
Много храна се губи поради нереалистични възприятия и предположения за индивидуалната консумация. Не искате нищо да ви свърши и винаги готвите поне за още един човек. Постепенно всички ние ще трябва да направим умствен скок в това отношение. Все още можете да ядете ябълка след хранене, ако не сте сити и избягвайте остатъците.
https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68