Как да намалим дневното количество хранителни отпадъци? Част I

В съответствие с препоръките на Европейската платформа за загубите на храна и разхищението на храна, ние сме подготвили някои насоки, които ще ви помогнат да организирате вашата кухня и да съхранявате храна. За да сведете до минимум развалената храна във вашето домакинство.

Какво можете да правите у дома?

Планирайте храненията си

Планирайки храненията си, вие ще планирате и консумацията на храна. Логично е да имате предвид ястията, които искате да приготвите, докато пазарувате. Консумирайте пресни храни, като плодове и зеленчуци, възможно най-скоро. Ако размразявате порции, трябва да е толкова, колкото възнамерявате да използвате, тъй като не се препоръчва повторно замразяване.

Причината, поради която храната се разваля, често е, че е сготвена твърде много. Използвайте остатъците за лека закуска или направете ново ястие от тях.

Използвайте остатъците

Можете да запазите остатъците от обяда и да ги използвате за закуска в офиса на следващия ден, ако нямате нищо против да ядете една и съща храна два пъти. В противен случай можете също да рециклирате остатъците – например, ако сготвите твърде много ориз като гарнитура, можете да направите оризов пудинг от остатъците.  

Срок на годност

Срокът на годност е изписан по различен начин на различните продукти, така че е добре да знаете разликата между „използван до“ и „най-добър до“. Първият показва датата, до която храните са все още безопасни за употреба, докато вторият показва датата на минимална трайност - до тази дата храните запазват очакваното качество (което означава, че те все още са годни за употреба след тази дата, но се очаква да бъдат с по-ниско качество). Така че не изхвърляйте ненужно храна, ако храната не е развалена.

По-малки и многократни порции

Не слагайте твърде много храна в чинията си, за да не остане. По-добре зареждайте по-малко и по-често или сменете чиниите с по-малки. Така няма да преяждате или да изхвърляте храна.

Замразете порции

Планирайте ястията преди замразяване – купете повече на специални цени и направете по-малки порции, вакуумирайте и замразете. Можете също така да си помогнете, като подготвите предварително ястията и мариновате месото преди замразяване. Размразявайте само количеството храна, което ще използвате, тъй като не се препоръчва повторно замразяване.

Съхранявайте храната правилно

Съхранявайте прясната храна в хладилника в така наречените чекмеджета Fresh Zone или във вакуумирани съдове и я консумирайте веднага. Проверете дали температурата на вашия хладилник е между 1 и 5 °C. За замразяване използвайте вакуумни торбички с подходящо качество, които ще предотвратят преминаването на кислород и миризми, както и изгарянето на фризера. Това ще гарантира, че възможно най-малко развалена храна ще попадне в кофата за боклук.

Съхранявайте салатата във вакуумирани съдове в хладилник.

https://status-bulgaria.bg/product-catalog?fc=68

Следете храната си

Препоръчително е да знаете какво имате във вашия хладилник, фризер и шкафове. Съхранявайте хранителните продукти организирани и, ако е необходимо, в торби, контейнери и др. дати, изписани на опаковката.

Ред на консумация

Винаги се уверявайте, че използвате храната по кръгов начин - всичко, което влезе първо (в хладилника, скрина), също трябва да излезе първо. По този начин няма презапасите нищо и ще избегнете развалена храна.

Кръговата консумация е ключова – използвайте по-рано съхранявани храни с по-стари дати.

Във втората част на тази публикация ще намерите подобни насоки, които можете да следвате, когато се храните в училище, кафене или хотел.